Na czym polega optymalizacja stron

Optymalizacja stron internetowych to działania mające na celu przygotowanie danej witryny internetowej do tego, aby najpopularniejsza wyszukiwarka www Google mogła ustalić pozycję danej strony pod konkretnymi słowami kluczowymi. Aby zrozumieć ten mechanizm, najpierw trzeba dowiedzieć się na jakich zasadach działa wyszukiwarka internetowa. Podstawą tego mechanizmu są tak zwane roboty indeksacyjne. To właśnie one „odwiedzają” strony www i zapamiętują je pod różnego rodzaju hasłami.

Agencja SEO Lublin, Warszawa
Kolejny krok to ustalanie pozycji dla danej witryny internetowej pod konkretną frazą. Rezultatem tego jest to, że wyszukiwarka wyświetla stronę internetową pod ustaloną pozycją po wpisaniu odpowiedniej frazy w okienko w wyszukiwarce internetowej Google. Im więcej znajdziemy na stronie internetowej tego typu wyrażeń, tym bardziej witryna będzie kojarzona przez robota z takim, a nie innym hasłem.

Czym więc dokładnie jest optymalizacja stron internetowych?

To po prostu przygotowanie do tego, aby roboty indeksacyjne wyszukiwarki Google zapisały daną stronę internetową do indeksu pod wybranymi hasłami kluczowymi. Ale przecież nie chodzi tylko o to, aby na stronie www użyć jak najwięcej słów kluczowych. To nie gwarantuje sukcesu. Trzeba to zrobić w odpowiedni sposób.

Optymalizacja stron internetowych polega na tym, aby poprawić jakość strony internetowej pod kątem odpowiedniej struktury, poprawności semantycznej kodu czy dostępności do wyszukiwarki internetowej.


Dzisiaj nie brakuje stron internetowych, które nie są zoptymalizowane. Przeciętna osoba korzystająca z internetu tak naprawdę nie ma do końca pojęcia na temat tego, co kryje się „w środku” strony. W dzisiejszych czasach znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju programów służących do tworzenia stron internetowych. Nie brakuje również osób, które uznają się za webmasterów, a tak naprawdę na temat tworzenia witryn www nie mają zbyt szerokiego pojęcia. Aby stworzyć dobrą stronę internetową, konieczna jest znajomość zasad kodowania HTML-a. Osoby, które nie mają na ten temat większego pojęcia, sięgają po różnego rodzaju edytory do tworzenia stron internetowych. Takie pomoce służą jednak tylko do edycji layoutu na stronie internetowej. A przecież to zdecydowanie za mało. Wygląd strony www to nie wszystko. Skupianie się tylko na aspekcie wizualnym spowoduje, że strona internetowa zniknie wśród innych i nie będzie miała większego znaczenia. Oczywiście, przez jakiś czas może funkcjonować i wzbudzać zachwyt, ale w momencie, gdy pojawią się próby zwiększenia osiągów witryny, mogą pojawić się niemałe problemy. Takie strony www Lublin są trudne do znalezienia w wyszukiwarkach. Ich zawartość bowiem nie jest wyświetlana poprawnie w alternatywnych wyszukiwarkach.

Z tego wynika, że optymalizacja stron internetowych jest bardzo ważnym i potrzebnym działaniem. Wielu właścicieli stron internetowych pomija te działania – zupełnie niesłusznie! Osoby, którym zależy na tym, aby zajmować wysokie pozycje w Google i aby widoczność podstron była duża, powinny pomyśleć nad zoptymalizowaniem strony internetowej. Najlepiej przez wybór fachowców, którzy mają szeroką wiedzę na ten temat.

Najważniejszym elementem optymalizacji jest kod, w którym layout jest w pełni odseparowany od treści strony internetowej. Poszczególne znaczniki kodu (tagi) wykorzystuje się wedle ich przeznaczenia. W ten sposób tworzy się przejrzysta struktura strony internetowej.